Zklidnění dechu

Ilustrace
Téma: Spiritualita
Vydáno: 5.2.2018
Autor: Mgr. Jindřich Kotvrda, PsL, PD, MTh
Zpět

Minulý týden jsme sledovali důležitost dechu pro uvolnění těla i mysli a jeho propojení s duchem. Ráda bych vás provedla jemným dechovým cvičením, které je jednoduché i prospěšné.

 

Soustřeďme se na dech. Poznejme svůj dech opravdově. Věnujte pozornost dechu, když vchází do nosních dírek. Pociťujte jeho příchod i chlad a pociťujte jak odchází teplý. Soustřeďte se pouze na nosní dírky. Pociťujte, jak vzduch prochází přes chloupky v nosních dírkách. Neměňte svůj dech, jen jej pozorujte, jak vchází chladný a odchází teplý. Prostě dýchejte.

 

A nyní si uvědomujte svůj dech trochu dále. Pociťujte chladný dech v zadní části krku když vdechujete a teplý, když vydechujete. Pociťujte jej, jak vchází do vašich nosních dírek a vstupuje do zadní části krku, vchází studený a odchází teplý. Prostě dýchejte.

 

A nyní posuňme své uvědomování dechu ještě kousek dále. Pociťujte, jak vchází do srdeční krajiny. Pociťujte hořejšek svého trupu jak se lehce pohybuje, pociťujte dech vcházející dovnitř a vycházející ven. Hrudník se zvedá a klesá. Můžete i pociťovat tlukot svého srdce. Prostě zaměřte celou svoji pozornost na vzduch vcházející a vycházející. Prostě dýchejte.

 

A nyní pojďme ještě hlouběji. Pociťujte vzduch naplňující dno vašich plic. Pociťujte spodní hrudní koš, jak se rozšiřuje a stahuje. Užijte se pohyb hrudního koše. Prostě dýchejte.

 

A jděme ještě hlouběji. Vaše bránice je jako šálek obrácený dnem vzhůru. Když vdechujete, bránice klesá, šálek se zplošťuje a stává se miskou. A když vydechujete, jde nahoru a zpátky do své podoby šálku dnem vzhůru. Vdechněte, jde dolů a zplošťuje se, vydechněte a jděte nahoru. Celou svoji pozornost věnujte své bránici jdoucí nahoru a dolů.

 

A teď prostě přirozeně dýchejte a pozorujte svůj dech. Jak to cítíte? Kde cítíte svůj dech teď?

 

A nyní neměňte svůj dech, prostě přirozeně vdechujte a vydechujte. Svoji mantru nechte plout na svém dechu. Dýchejte a říkejte svoji mantru. Pokud se v tom necítíte pohodlně, pak jen nechte dech a soustřeďte se na svoje slovo. Výhoda kombinace dechu a modlitby spočívá v zakořenění mantry v našem bytí. Když dýcháte, mantra zní.

 

Toto cvičení je výbornou cestou jak se usadit k meditaci. Mělo by zabrat pouhých 5 minut, možná trochu více nebo méně, podle toho, jak jste zvyklí to dělat a jak jste v tom okamžiku napjatí. Když se zklidní dech, zklidní se tělo i mysl a jste připraveni k meditaci.

 

Kim Nataraja

přel. Jindřich Kotvrda

upraveno dle knihy ‚V tanci se svým stínem‘

Týdenní nauka světového společenství pro křesťanskou meditaci wccm.org

zdroj obrázku: aftab. on VisualHunt / CC BY-NC

Obálka

Milí čtenáři, členové, přátelé a podporovatelé akademie, nové číslo našeho časopisu Dialog Evropa XXI, 1 - 4/2019, které dostáváte do rukou, shrnuje činnost naší akademie za rok 2019. Úvodním příspěvkem tohoto čísla jsou rozhovory k jubileu sv. Cyrila a k tématu sv. Cyrila a Metoděje s arcibiskupem olomouckým Mons. Janem Graubnerem, s nitranským biskupem prof. Mons. Viliamem Judákem a exarchou doc. Mons. Ladislavem Hučkou, administrátorem řeckokatolické církve v České republice. Hlavní témata představují významné akce MSKA pořádané v roce 2019, které byly zaměřeny jak na významná historická výročí, tak i na aktuální témata. Představují významná jubilea roku 2019, jejichž připomenutí jsme zorganizovali či se na nich podíleli. Více se dočtete zde.

Logo CMKA

Registrováno na Ministerstvu kultury ČR pod číslem MK ČR E 5224
ISSN 1210 - 8332 (tištěná verze)
Číslo účtu: 2901407106 / 2010

Kontakty

  • E-mail: redakce@dialogevropa21.cz
  • Telefon: +420 732194741
  • Poštovní adresa: Wurmova 11, 77900 Olomouc
  • Odpovědný redaktor: ThDr. ICLic. Jiří Koníček

Administrace | Vytvořil Mouser.cz, 2017

E-časopis Dialog Evropa XXI je financován z projektu nadace ČEZ.

Sponzoři

LogoLogoLogoLogoLogo

Partneři

LogoLogoLogoLogoLogoLogoLogo