Duchovní doprovázení je Božím darem, který se projevuje jako schopnost podpořit člověka, aby ve svém životě zahlédl dílo Ducha Svatého. Odpovídá na hledání smyslu života, Boží vůle, naslouchání pohybu Ducha v životě člověka. Může probíhat ve skupinách, ale je častějším zvykem je praktikovat jako setkání dvou lidí – doprovázejícího a doprovázeného. Ti, kdo takovouto službu nabízejí, se potřebovali setkávat a sdílet, stejně jako to potřebují všichni, kdo se věnují službě lidem.
Společenství evropských duchovních průvodců vzniklo vyčleněním z celosvětové organizace duchovně doprovázejích (Spiritual Directors International - SDI), které má sídlo ve Spojených Státech. V Evropě existovaly tři zóny Anglie, Irsko a kontinentální Evropa. Členové SDI zodpovědní za Evropu se několikrát sešli a domluvili se na prvním evropském setkání duchovních průvodců, které se pak v roce 2000 konalo v bývalém klášteře Loccum v Dolním Sasku nedaleko Hannoveru, kam se sjelo 21 účastníků. Osloveni průběhem setkání se dohodli na příštím setkání v Belgii a od té doby každý rok probíhá setkání duchovních průvodců na jiném místě v Evropě, kde se členové prohlubují v této službě, poznávají místo, kulturu a tedy i charakter duchovního doprovázení v pořádající zemi. Od vzniku společenství proběhlo již 19 setkání v Německu, Belgii, Finsku, Francii, Dánsku, Litvě, České republice, Maďarsku, Španělsku, Holandsku, Norsku, Maltě, Irsku, Slovinsku, Polsku, Velké Británii a letos v Itálii.
Letošní setkání se konalo v Maguzzano, dříve benediktinském opatství založeném v 9. století, zničeném a znovu vystavěném, kam přišli a kde žili na začátku dvacátého století trapističtí mniši z Alžírska. V současnosti na místě působí komunita sv. Jana Calabria. Místo se jmenuje dům duchovnosti, centrum ekumenismu a mezináboženského dialogu. Na začátku programu představili místní členové komunity osobnost sv Jana Calabria (žil v letech 1873-1954), svatořečeného Janem Pavlem II, který se věnoval chudým, mládeži a seminaristům. Leželo mu také na srdci setkávání a modlitba různých církví a který toužil po tom, aby Maguzzano bylo právě místem takovýchto setkávání.
Setkání SDE začalo přivítáním předsedkyně evropského společenství doprovázejících a také místní komunitou, spojené s večeří a následnou vstupní modlitbou, kde mohl každý představit symbol Boží něžné péče o člověka. Představení a symboly byly dokladem různých zážitků takovéto Boží péče o každého člověka a symboly byly poté uloženy na místo viditelné všem po celou dobu tohoto shromáždění. Večer pak a všechny ostatní večery byly naplněny setkáváním členů spojeným s ochutnáváním potravin a nápojů, které měli jednotliví účastníci setkání přivézt. České pivo a Becherovka byly účastníky přijímány s velkou vděčností…
Následující den a každé další ráno se nabízelo na rajském dvoře kláštera rozcvičení těla pohybem. Během dopoledne jsme také mohli následovat řízenou meditaci spojenou s uvědoměním si vlastního těla, jeho vnímání a pak si uvědomovat situace ve kterých se v našem životě projevila Boží něžná péče. Odpoledne bylo nabídnuto několik pracovních setkání (workshopů) na témata osoby Jana z Kalábrie, ale také duchovního rozlišování, spirituality pozdější části lidského života, zapojení techniky uvědomování pocitů (Focusing) a jeho využití v duchovním doprovázení. Následovala přednáška s diskuzí vedená bratrem Johnem z komunity v Taizé, který přijel aby nás seznámil s praxí duchovního doprovázení na tomto místě vyhledávaném mladými i dospělými z různých částí světa i církví.
Během těchto dní se konalo také výroční setkání členů společenství, seznámení s jejich finanční situací a volbami do výkonné rady společenství. Jako každý rok proběhla autobusová a částečně pěší pouť, tentokrát na nedaleké mariánské poutní místo, jedno z nejvýše položených poutních míst Madonna della Corona. Poutní chrám je jedinečný svou polohou ve skále a tomu odpovídajícím architektonickým pojetím.
Kromě společné modlitby a bohoslužeb byl jeden den setkání stráven v tichu, kdy jsme mohli užívat krásného počasí a velkého prostoru kláštera s olivovníky a místy k meditaci a modlitbě.
Sdružení se snaží také dávat při svých setkáních místo místnímu umění a kultuře a na sobotní večer byl pozván pěvecký alpinistický sbor z Verony s písněmi oslavující statečnost horalů a nádheru okolních hor.
V poslední den setkání kromě voleb proběhlo také představení místa příštího setkání, které se má odehrát v duchovním centru nedaleko rumunské Bukurešti. Odpoledne jsme strávili praxí v tzv. triádách, tedy trojicích, ve kterých jsme měli možnost vyměnit si role duchovního průvodce, doprovázeného a pozorovatele. Bylo možné zakusit, že za krátkou chvíli je možné dostat se na hlubinu duchovního života skrze sdílený prožitek.
V pondělí a následujících dnech se více než 60 účastníků pocházejících z různých církví a zemí rozjíždělo do svých zemí (Finska, Maďarska, Velké Británie, Irska, Malty, Německa, Dánska, Holandska, Litvy, Islandu, Rumunska, Kanady, Lotyšska, Polska, Estonska, Itálie, České republiky, ale i mimoevropských zemí Kanady a USA), aby povzbuzeni a upevněni vzájemným sdílením mohli pokračovat ve službě duchovního doprovázení na místech, kde žijí a působí.
Jindřich Kotvrda
zdroj obrázku: Wikimedia Commons
Milí čtenáři, členové, přátelé a podporovatelé Cyrilometodějské křesťanské akademie, přes obtíže spojené s pandemií koronaviru vychází nové číslo našeho časopisu Dialog Evropa XXI, 1-4/2021, které shrnuje plánovaná témata činnosti naší akademie a významná jubilea roku 2021. Témata tohoto čísla jsou: 100. výročí jmenování A. C. Stojana arcibiskupem olomouckým, Jubileum církevních osobností, Projekt Mobilní univerzita CMKA, Realizace kurzu teologie v praktickém životě křesťana.
Registrováno na Ministerstvu kultury ČR pod číslem MK ČR E 5224
ISSN 1210 - 8332 (tištěná verze)
Číslo účtu: 2901407106 / 2010
Kontakty
Administrace | Vytvořil Mouser.cz, 2017